Dr Ayanda Ntsaluba
Director-General of International Relations and Co-operation of the Republic of South Africa

Ayanda Ntsaluba

Ayanda Ntsaluba was born in the Eastern Cape on 31 May 1960 and completed his primary and secondary schooling there. He matriculated in 1976 at St John's College in Umtata and the following year registered, for a medical degree with the University of Natal (Durban).

Graduating with MBChB in 1982, Dr Ntsaluba did his internship at Umtata General Hospital and continued to work there as medical officer until September 1985 when a period of detention and solitary confinement interrupted his work.

On release from detention he felt compelled to leave the country and go into exile. It was six years before he came home to stay and reclaimed his plans to specialise in obstetrics and gynaecology.

Soon after leaving South Africa, in 1986 and 1987, Dr Ntsaluba had the opportunity to study international relations, political economy and philosophy at the Moscow Institute of Social Science. But most of his exile years were spent in Southern and East Africa -- in Zambia, Angola, Tanzania and Uganda -- working in numerous health facilities, primarily attending to the health needs of the scattered community of South African exiles.

1990 saw the unbanning of South African liberation movements, the freeing of Nelson Mandela and the propulsion of the nation into a four-year period of political transition. Dr Ntsaluba spent the first year of that transition in London, where he completed an MSc in Health Policy, Planning and Financing at the London School of Economics (University of London). His studies were funded through a Nelson Mandela Award, sponsored by the Students Union of the LSE.

Between 1991-1995 - Dr Ntsaluba undertook his specialist training in obstetrics and gynaecology  and upon completion, he was admitted as a Fellow of the college of Obstetrics and gynaecology of South Africa.

In June 1995 Dr Ntsaluba was appointed as Deputy Director-General for Policy and Planning in the national Department of Health.

In June 1998, Dr Ntsaluba was appointed Acting Director-General of Health and three months later was confirmed as Director-General.

He served as DG Health from September 1998 to August 2003. During this period he served on a number of statutory bodies (such as the board of the Medical Research Council (SA) and the Health Professions Council of SA) as well as represented South Africa in Numerous International Fora.

He also chaired the Steering Committee of the South African AIDS Vaccine Initiative and served as a member of one of the Working Groups of the World Health Organisation Commission on Macro-Economics and Health.

In September 2003, Dr Ntsaluba was appointed Director-General of Foreign Affairs of the Republic of South Africa – a task he performs to date.

 

 

Quick Links


Disclaimer | 7687;玺娱乐 | HomeLast Updated: 27 June, 2016 2:23 PM
This site is best viewed using 800 x 600 resolution with Internet Explorer 5.0, Netscape Communicator 4.5 or higher.
?2003 Department of Foreign Affairs, Republic of South Africa
  • 《父亲》和开放的中国(我与人民日报·纪念人民日报创刊70周年) 2019-04-21
  • 新华时评:美逆潮流而动,必将付出代价 2019-04-20
  • 成都连获投资类大奖 用“成都速度”迎接空前机遇 2019-04-19
  • 这泼猴总给人萌萌达的感觉 2019-04-19
  • 习近平总书记国内外重要活动漫评 2019-04-18
  • 中华人民共和国防震减灾法 2019-04-17
  • 搞好公有制就是好,故得出结论:计划经济好。 2019-04-17
  • 央行行长点赞“温州指数”呼吁正规金融提供更多服务 2019-04-16
  • 西部网(陕西新闻网)www.cnwest.com 2019-04-16
  • “家国”与担当:中国特色新闻学的使命 2019-04-15
  • 国税地税合并 将给纳税人带来哪些利好 2019-04-15
  • 清华大学全球私募股权研究院举办PE夏季论坛 2019-04-14
  • 刘诗诗"补丁裙"秀细长小腿 捂嘴与胖助理热聊刘诗诗补丁-大陆 2019-04-13
  • 世界上海拔最高的无人超市将落户拉萨 2019-04-13
  • 畅想——未来的人民日报 2019-04-12
  • 672| 924| 220| 287| 37| 170| 786| 529| 944| 895|