Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa

Profile: Ms Nomaindiya Mfeketo Ms Nomaindiya Mfeketo
 

Ms Nomaindiya Mfeketo is the Deputy Minister of the Department of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa from 26 May 2014.

She is also Member of Parliament, a Chairperson of African National Congress (ANC) Caucus from 2008 and a member of the ANC National Executive Committee (NEC) since 2007.

Ms Mfeketo was awarded a Honorary Doctorate of Law from the University of Cape Town.

Between 1996 and 1998, Ms Mfeketo was elected Chairperson of Cape Town City Council during the pre-interim phase and was instrumental in uniting and integrating the people of Cape Town and spearheading the council's transformation initiatives. She served as Executive Mayor of the City of Cape Town from 1998 to 2000 and was re-elected and served for five years from 2002 until 2006.

Ms Mfeketo was the first black woman to become Mayor of the City of Cape Town.

She worked for the Development Action Group (DAG), an organisation focusing on housing options and housing development in 1992 and later joined the Social Change Assistance Trust, a financial non-governmental organisation responsible for funding and establishment of advice officers focusing on rural and peri-urban areas during the period 1991 and 1992.

In 1994, DAG appointed her on full-time basis in the Local government sector where she played an outstanding role. She became a member of Zakhe in 1980, and member and director of many companies, such as IDASA, Saatchi and Saatchi, National Urban Reconstruction Community Housing Association, Faranani Risk Solutions and Sibanye Bantu.

She was elected Chairperson of South African Wine Trust (SAWIT); and she received the Local Government Management of South Africa Award, for launching a massive citizen listening campaign in 2003.

Ms Mfeketo developed a development Trajectory to take the City of Cape Town to the year 2020 and served as a political adviser to the then Minister of Foreign Affairs, Dr Nkosazana Dlamini Zuma. She became a member of the National Executive Committee and Working Committee of the ANC.

Ms Mfeketo was the Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of South Africa from 9 May 2009 until 25 May 2014.


Quick Links


Disclaimer | 7687;玺娱乐 | HomeLast Updated: 24 June, 2016 12:42 PM
This site is best viewed using 800 x 600 resolution with Internet Explorer 5.0, Netscape Communicator 4.5 or higher.
?2003 Department of Foreign Affairs, Republic of South Africa
  • 《父亲》和开放的中国(我与人民日报·纪念人民日报创刊70周年) 2019-04-21
  • 新华时评:美逆潮流而动,必将付出代价 2019-04-20
  • 成都连获投资类大奖 用“成都速度”迎接空前机遇 2019-04-19
  • 这泼猴总给人萌萌达的感觉 2019-04-19
  • 习近平总书记国内外重要活动漫评 2019-04-18
  • 中华人民共和国防震减灾法 2019-04-17
  • 搞好公有制就是好,故得出结论:计划经济好。 2019-04-17
  • 央行行长点赞“温州指数”呼吁正规金融提供更多服务 2019-04-16
  • 西部网(陕西新闻网)www.cnwest.com 2019-04-16
  • “家国”与担当:中国特色新闻学的使命 2019-04-15
  • 国税地税合并 将给纳税人带来哪些利好 2019-04-15
  • 清华大学全球私募股权研究院举办PE夏季论坛 2019-04-14
  • 刘诗诗"补丁裙"秀细长小腿 捂嘴与胖助理热聊刘诗诗补丁-大陆 2019-04-13
  • 世界上海拔最高的无人超市将落户拉萨 2019-04-13
  • 畅想——未来的人民日报 2019-04-12
  • 473| 291| 147| 991| 468| 656| 613| 10| 152| 541|