Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa

Profile: Mr Luwellyn Tyrone Landers Mr Luwellyn Landers
 
  • Member of Parliament of the Republic of South Africa from 1994 till present

  • Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of  South Africa from May 2014 till present

LUWELLYN TYRONE LANDERS was born on his grandfather’s farm in KwaZulu-Natal, where he grew up. He currently still resides in KwaZulu-Natal.

He studied through UNISA, but found that, in the face of heavy demands on his time, it has been more “the University of Life” that has been responsible for shaping his career.

Growing up in the years that that he did, it was inevitable that politics was an ever-present concern. As a result he became active in his community (and remains active today) and joined the Labour Party in 1984. In 1993 he joined the ANC (African National Congress) and was elected as a Member of Parliament to the National Assembly in 1994, for the ANC.

He was chosen as a delegate to the negotiating council that settled the final Constitution and presented it to the Constitutional Court. He has served continuously in Parliament for 20 years, since 1994 and of the few remaining “Class of ‘94” still serving. As one of the most experienced Members of Parliament he has over the years been involved in developing numerous, substantive and transformative legislation that has helped build our democratic and developmental state.

He was a founding member of the Parliamentary Joint Standing Committee on Intelligence and the Parliamentary Portfolio Committee on Justice and Constitutional Development. He has also served on various other National Assembly Parliamentary Committees during his 20 years in Parliament, including the National Assembly Rules Committee, the Joint Rules Committee, and other Ad Hoc Committees. He was appointed as Chairperson of the Parliamentary Portfolio Committee on Justice and Constitutional Development from 2009 until 2014.

He was re-elected by the ruling party as an ANC member of parliament in April 2014 and appointed as the 2nd Deputy Minister of International Relations and Cooperation in May 2014. His current political responsibilities in this portfolio include political oversight for the Europe region and the Americas and Caribbean regions, specific areas of Multi literalism including human rights, as well as political oversight of the administration and parliamentary liaison on behalf of the department.

In his private time he is passionate about jazz and R&B music as well as soccer.



Quick Links


Disclaimer | 7687;玺娱乐 | HomeLast Updated: 22 November, 2016 8:21 AM
This site is best viewed using 800 x 600 resolution with Internet Explorer 5.0, Netscape Communicator 4.5 or higher.
?2003 Department of Foreign Affairs, Republic of South Africa
  • 《父亲》和开放的中国(我与人民日报·纪念人民日报创刊70周年) 2019-04-21
  • 新华时评:美逆潮流而动,必将付出代价 2019-04-20
  • 成都连获投资类大奖 用“成都速度”迎接空前机遇 2019-04-19
  • 这泼猴总给人萌萌达的感觉 2019-04-19
  • 习近平总书记国内外重要活动漫评 2019-04-18
  • 中华人民共和国防震减灾法 2019-04-17
  • 搞好公有制就是好,故得出结论:计划经济好。 2019-04-17
  • 央行行长点赞“温州指数”呼吁正规金融提供更多服务 2019-04-16
  • 西部网(陕西新闻网)www.cnwest.com 2019-04-16
  • “家国”与担当:中国特色新闻学的使命 2019-04-15
  • 国税地税合并 将给纳税人带来哪些利好 2019-04-15
  • 清华大学全球私募股权研究院举办PE夏季论坛 2019-04-14
  • 刘诗诗"补丁裙"秀细长小腿 捂嘴与胖助理热聊刘诗诗补丁-大陆 2019-04-13
  • 世界上海拔最高的无人超市将落户拉萨 2019-04-13
  • 畅想——未来的人民日报 2019-04-12
  • 653| 743| 466| 676| 798| 689| 142| 418| 177| 353|